KARDIODIABETOLOGIA - GABINET KONSULTACYJNY

Sex w cukrzycy

IMG_0006

Gabinet Konsultacyjny ” Good Clinical Practice ”
KARDIODIABETOLOGIA
Dr nauk Med Joanna Kusowska
www.kusowska.pl

Czy cukrzyca insulinoniezależna typ 2 wpływa na sprawność seksualną?

U chorych na cukrzycę insulinoniezależną współżycie seksualne może przebiegać prawidłowo i może być satysfakcjonujące dla obojga partnerów.

Jednakże choroba ta posiada swoją naturalną historie, a jakość życia chorego zależy od czasu trwania cukrzycy, prawidłowego leczenia, wyrównania metabolicznego istniejących czynników ryzyka i chorób towarzyszących oraz powikłań narządowych t.,j; makroangiopatia cukrzycowa pod postacią, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zastoinowej niewydolności serca, oraz mikroangiopatia cukrzycowa jako retinopatia, nefropatia z niewydolnością nerek i neuropatia cukrzycowa lub przebyty ostry incydent sercowo-naczyniowym (zawał i udar mózgu)
Bardzo istotna jest współpraca pacjenta w zakresie prawidłowego żywienia, modyfikacji stylu życia oraz przestrzegania zaleceń lekarskich i dietetycznych.

Wszystkie te powikłania mogą być odpowiedzialne za zaburzenia potencji z powodu uogólnionych zmian naczyniowych w obrębie prącia i narządów płciowych. W przypadku problemów z erekcja koniecznie należy skonsultować się ze specjalista, który określi wszystkie czynniki ryzyka oraz na podstawie wywiadu badania lekarskiego i aktualnych wyników badań laboratoryjnych oceni stan zdrowia pacjenta. U kobiet chorych na cukrzyce szczególnie w okresie około menopauzalnym najczęstszym problemem są bolesne stosunki płciowe i towarzyszący dyskomfort ( dyspareunia) po współżyciu seksualnym oraz współistniejące zakażenia bakteryjne, grzybicze i drożdżakami w obrębie narządów płciowych.

Konsultacja specjalistyczna i holistyczne podejście do problemów pacjenta z cukrzycą umożliwi poprawę jakości życia (QALY- quality adjusted life year) u osob z zaburzeniami metabolicznymi. Lekarz w razie potrzeby przeprowadzi edukacje diabetologiczną i żywieniową, zmodyfikuje odpowiednio farmakoterapię oraz zaleci leki poprawiające libido i potencję u mężczyzn.

Dr nauk med. Joanna Kusowska