KARDIODIABETOLOGIA - GABINET KONSULTACYJNY

Seks a cukrzyca

IMG_0006

Gabinet Konsultacyjny ” Good Clinical Practice ”
KARDIODIABETOLOGIA
Dr nauk Med Joanna Kusowska
www.kusowska.pl

Seks a cukrzyca

Czy cukrzyca insulinoniezależna typ 2 wpływa na sprawność seksualną?

U chorych na cukrzycę insulinoniezależną współżycie seksualne może przebiegać prawidłowo i może być satysfakcjonujące dla obojga partnerów.

Cukrzyca charakteryzuje się swoją naturalną historią.  Jakość życia chorego (QALY Quality Adjusted Life Year) na cukrzycę zależy od czasu trwania choroby, prawidłowego leczenia, wyrównania metabolicznego, istniejących czynników ryzyka i chorób towarzyszących. Do powikłań narządowych zaliczamy, makroangiopatię cukrzycową pod postacią, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zastoinowej niewydolności serca, oraz mikroangiopatię cukrzycową jako retinopatie, nefropatie z niewydolnością nerek i neuropatie cukrzycowa lub przebyty ostry incydent sercowo-naczyniowym (zawał i udar mózgu)

Czy dieta może być przyczyną zaburzeń seksualnych?

Pierwszoplanową rolę odgrywa Edukacja żywieniowa w celu wyrownania zaburzeń metabolicznych oraz współpraca pacjenta w zakresie prawidłowego żywienia, modyfikacji stylu życia oraz przestrzegania zaleceń lekarskich i dietetycznych.

Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych? 

Wszystkie powikłania cukrzycy mogą być odpowiedzialne za zaburzenia potencji i wzwodu z powodu uogólnionych zmian naczyniowych w obrębie prącia i narządów płciowych. W przypadku problemów z erekcją koniecznie należy skonsultować się ze specjalista, który określi wszystkie czynniki ryzyka.  Lekarz na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i aktualnych wyników badań laboratoryjnych oceni stan zdrowia pacjenta. U kobiet chorych na cukrzycę szczególnie w okresie około menopauzalnym najczęstszym problemem są bolesne stosunki płciowe i towarzyszący dyskomfort (dyspareunia) po współżyciu seksualnym. Niejednokrotnie przyczyną dolegliwości są współistniejące zakażenia bakteryjne, grzybicze i drożdżakami w obrębie narządów płciowych. U niektórych pacjentek problemem może być także nietrzymanie moczu. 

Co należy zrobić aby poprawić seks w cukrzycy?

Konsultacja specjalistyczna i holistyczne podejście do problemów pacjenta z cukrzycą  i zaburzeniami metabolicznymi umożliwi poprawę jakości życia seksualnego. Lekarz w razie potrzeby zaktualizuje wg standardów terapeutycznych z 2018 roku skuteczność  farmakoterapii i monitorowanie leczenia.  Zaleci zmodyfikowanie stylu życia, przeprowadzi edukację diabetologiczną i żywieniową oraz zaleci leki poprawiające libido i potencję u mężczyzn.

Dr nauk med. Joanna Kusowska